Nominal Power: 180W
Maximum Power Voltage: 20.96V
Nominal Power: 180W
Maximum Power Voltage: 20.96V



| Model number | SZBC-180 |
| Nominal Power | 180W |
| Cell Efficiency | >25% |
| Maximum Power Current | 8.59A |
| Maximum Power Voltage | 20.96V |
| Open-circuit Voltage | 23.93V |
| Short-circuit Current | 9.11A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Cable (MC4) | 700mm / 2.5mm² |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 182*125.16–11*3 |
| Working Temperature | -40~+85℃ |
| Module Dimensions | 1430*580*30mm |
| Weight(Net /Gross) | 8.6/9.5kg |