Nominal Power: 300W
Maximum Power Voltage: 17.40V
Nominal Power: 300W
Maximum Power Voltage: 17.40V



| Model Number | SZ-300-FC-B |
| Nominal Power | 300W |
| Maximum Power Voltage | 17.40V |
| Maximum Power Current | 17.25A |
| Open-circuit Voltage | 20.40V |
| Short-circuit Current | 18.28A |
| Output Tolerance | 0~3% |
| Cell | 182*91*5*3*6 |
| DC Output | XT60 / 30A (Max.) |
| USB-C PD3.0 | 5-20V / 3A; 20V5A (Max.) |
| USB Port-A | 5V2A |
| USB Port-QC3.0 | 5-20V/3A |
| Working Temperature | -20~+65℃ |
| Module Dimensions (Folded) | 580*580*70mm |
| Module Dimensions (Unfolded) | 3200*580*30mm |
| Weight(Net /Gross) | 9.3/10.0kg |
| Cable | 1*XT60 to MC4—2.5mm²-1.5m |