Nominal Power: 180W
Maximum Power Voltage: 27.84V
Nominal Power: 180W
Maximum Power Voltage: 27.84V





| Model number | SZ-180-M |
| Nominal Power | 180W |
| Cell Efficiency | ≥22% |
| Maximum Power Current | 6.47A |
| Maximum Power Voltage | 27.84V |
| Open-circuit Voltage | 32.64V |
| Short-circuit Current | 6.86A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Cable (MC4) | 700mm / 2.5mm² |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 182*91–16*3 |
| Working Temperature | -40~+80℃ |
| Module Dimensions | 1520*580*30mm |
| Weight(Net /Gross) | 8.8/10.2kg |