Nominal Power: 180W
Maximum Power Voltage: 27.84V

Advantages of N-type ToPcon Cells
1. The battery has high conversion efficiency, excellent interface passivation and carrier transport capabilities, and high VOC and FF
2. Excellent parameter performance: lt has the advantages of a high bifacial ratio, low attenuation, low-temperature coefficient, and good low-light effect.
3. The process equipment production line has high compatibility and is compatible with high-temperature preparation process production lines of PERC and N-PERT bifacial cells.
4. N-type TOPCon batteries can be combined with SE, lBC, multi-busbar, half-chip, and lamination technologies to significantly improve battery efficiency and module power.
5.Using tempered glass, high transparency.
6. Anti-corrosion EVA effectively protects the battery panel
7. Strong and anti-wind and snow, unique technology to avoid freezing of water in the frame and deformation.
8. Lightweight and flexible features can make it seamlessly integrated into your vehicle.
9. Packed in a single carton, with protective corners on all four corners
10. OEM and ODM supported.
| Model number | SZ-180-M |
| Nominal Power | 180W |
| Cell Efficiency | ≥22% |
| Maximum Power Current | 6.47A |
| Maximum Power Voltage | 27.84V |
| Open-circuit Voltage | 32.64V |
| Short-circuit Current | 6.86A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Cable (MC4) | 700mm / 2.5mm² |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 182*91–16*3 |
| Working Temperature | -40~+80℃ |
| Module Dimensions | 1520*580*30mm |
| Weight(Net /Gross) | 8.8/10.2kg |