Nominal Power: 60W
Maximum Power Voltage: 19.05V
Nominal Power: 60W
Maximum Power Voltage: 19.05V



| Model number | SZBC-60 |
| Nominal Power | 60W |
| Cell Efficiency | >25% |
| Maximum Power Current | 3.15A |
| Maximum Power Voltage | 19.05V |
| Open-circuit Voltage | 21.75V |
| Short-circuit Current | 3.34A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Cable (MC4) | 700mm / 2.5mm² |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 182*46–10*3 |
| Working Temperature | -40~+85℃ |
| Module Dimensions | 580*510*30mm |
| Weight(Net /Gross) | 3.8/4.6kg |