Nominal Power: 240W
Maximum Power Voltage: 20.32V
Nominal Power: 240W
Maximum Power Voltage: 20.32V



| Model number | SZBC-240 |
| Nominal Power | 240W |
| Cell Efficiency | >25% |
| Maximum Power Current | 11.82A |
| Maximum Power Voltage | 20.32V |
| Open-circuit Voltage | 23.20V |
| Short-circuit Current | 12.53A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Cable (MC4) | 700mm / 2.5mm² |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 182*91.875–16*4 |
| Working Temperature | -40~+85℃ |
| Module Dimensions | 1520*760*30mm |
| Weight(Net /Gross) | 11.8/13.3kg |