Nominal Power: 50W
Maximum Power Voltage: 21.55V
Nominal Power: 50W
Maximum Power Voltage: 21.55V





| Model number | SZ-50-S |
| Nominal Power | 50W |
| Maximum Power Current | 2.33A |
| Maximum Power Voltage | 21.55V |
| Open-circuit Voltage | 25.62V |
| Short-circuit Current | 2.46A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 210*28.2–19*2 |
| Working Temperature | -40~+80℃ |
| Module Dimensions | 450*565*25mm |
| Weight(Net /Gross) | 2.75/3.25kg |