Nominal Power: 55W
Maximum Power Voltage: 18.56V
Nominal Power: 55W
Maximum Power Voltage: 18.56V





| Model number | SZ-55-M |
| Nominal Power | 55W |
| Cell Efficiency | ≥22% |
| Maximum Power Current | 2.97A |
| Maximum Power Voltage | 18.56V |
| Open-circuit Voltage | 21.76V |
| Short-circuit Current | 3.15A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 182*45.5–16*2 |
| Working Temperature | -40~+80℃ |
| Module Dimensions | 790*395*30mm |
| Weight(Net /Gross) | 3.6/4.3kg |