Nominal Power: 170W
Maximum Power Voltage: 23.82V
Nominal Power: 170W
Maximum Power Voltage: 23.82V





| Model number | SZ-170-S |
| Nominal Power | 170W |
| Maximum Power Current | 7.14A |
| Maximum Power Voltage | 23.82V |
| Open-circuit Voltage | 28.31V |
| Short-circuit Current | 7.57A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Cable (MC4) | 700mm / 2.5mm² |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 210*28.2–42*3 |
| Working Temperature | -40~+80℃ |
| Module Dimensions | 1230*670*30mm |
| Weight(Net /Gross) | 8.9/10.0kg |