Nominal Power: 180W
Maximum Power Voltage: 21.55V
Nominal Power: 180W
Maximum Power Voltage: 21.55V





| Model number | SZ-180-S |
| Nominal Power | 180W |
| Cell Efficiency | 22% |
| Maximum Power Current | 8.36A |
| Maximum Power Voltage | 21.55V |
| Open-circuit Voltage | 25.62V |
| Short-circuit Current | 8.86A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Cable (MC4) | 700mm / 2.5mm² |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 166*31.4–38*4 |
| Working Temperature | -40~+80℃ |
| Module Dimensions | 1230*705*30mm |
| Weight(Net /Gross) | 9.0/10.3kg |