Nominal Power: 40W
Maximum Power Voltage: 18.15V
Nominal Power: 40W
Maximum Power Voltage: 18.15V





| Model number | SZ-40-S |
| Nominal Power | 40W |
| Maximum Power Current | 2.21A |
| Maximum Power Voltage | 18.15V |
| Open-circuit Voltage | 21.75V |
| Short-circuit Current | 2.34A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 210*28.2–16*2 |
| Working Temperature | -40~+80℃ |
| Module Dimensions | 480*450*25mm |
| Weight(Net /Gross) | 2.3/2.8kg |