Nominal Power: 160W
Maximum Power Voltage: 19.14V
Nominal Power: 160W
Maximum Power Voltage: 19.14V





| Model number | SZ-160-M |
| Nominal Power | 160W |
| Cell Efficiency | ≥22% |
| Maximum Power Current | 8.36A |
| Maximum Power Voltage | 19.14V |
| Open-circuit Voltage | 22.44V |
| Short-circuit Current | 8.87A |
| Maximum System Voltage | 500V |
| Output Tolerance | 0~+3% |
| Cable (MC4) | 700mm / 2.5mm² |
| Module Structure | Aluminum Frame / Glass / EVA /Backsheet |
| Junction box rating | ≥IP67 |
| Cell | 210*105–11*3 |
| Working Temperature | -40~+80℃ |
| Module Dimensions | 1230*670*30mm |
| Weight(Net /Gross) | 8.6/9.8kg |